Jak dopasować karnisze do wystroju wnętrza

2 komentarze

aranżacja wnętrz

Jednym z podstawowych elementów urządzania przestrzeni mieszkalnej jest wybór odpowiednich karniszy. Jest to czynność niezwykle istotna, gdyż dobrze dobrany karnisz może podkreślić charakter danego wnętrza i nadać mu szczególnego charakteru. Dlatego też każda aranżacja wnętrz wymaga podjęcia pewnych decyzji. Na szczęście rynek akcesoriów mieszkaniowych oferuje w tym zakresie całkiem spory wybór, co sprawia, iż każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.  Zatem jaki rodzaj karniszy wybrać?

Karnisze metalowe

Karnisze metalowe cieszą się dużą popularnością – na co wpływ ma ich powszechna dostępność oraz stosunkowo niska cena. Ich dodatkową zaletą jest duża wytrzymałość, która umożliwia zawieszenie nawet najbardziej ciężkich zasłon. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż karnisze metalowe (dostępne w wielu kolorach i stylizacjach) pasują do większości pomieszczeń – i to zarówno tych klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych. Wystrój wnętrz w stylu klasycznym można uzupełnić karniszami metalowymi w kolorze miedzi, mosiądzu, złota lub srebra. Natomiast w aranżacjach nowoczesnych doskonale sprawdzą się naturalne karnisze stalowe lub te pomalowane na kolor bieli, czerni lub szarości.

Karnisze drewniane

Drugi rodzaj karniszy to karnisze drewniane, które w harmonijny sposób uzupełnią wystrój wnętrz w stylu rustykalnym, prowansalskim, retro bądź klasycznym. Wybór karniszy drewnianych (podobnie jak w przypadku karniszy metalowych) także jest bardzo duży – mogą być one proste i pozbawione ozdób lub finezyjne i bogato zdobione. Sama barwa i jasność karniszy jest uzależniona od rodzaju drewna (na przykład bukowego, sosnowego lub dębowego). W tym przypadku warto je dobierać do koloru parkietu, co pozwoli na utrzymanie spójności aranżacyjnej.

Karnisze plastikowe

Ostatnim rodzajem karniszy są karnisze plastikowe, które charakteryzują się niską ceną, ale jednocześnie mniejszą wytrzymałością niż ich pozostałe odpowiedniki. Ten rodzaj karniszy pasuje do wielu wnętrz (na przykład klasycznych). Jednak decydując się na ich zakup należy pamiętać o tym, iż można na nich wieszać jedynie bardzo lekkie firanki lub zasłonki.

 

Odpowiednio dobrane karnisze mogą być ciekawą i oryginalną ozdobą całego pomieszczenia. Dlatego warto dopasowywać je do stylu i charakteru konkretnej przestrzeni mieszkaniowej.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *