Kuchnia w stylu retro

2 komentarze

wyposażenie

Styl retro już od wielu lat inspiruje projektantów wnętrz i sprawia, iż banalne i często nudne pomieszczenia nabierają oryginalności i niezwykle ciekawego charakteru. Aranżacja wnętrz nawiązująca do lat 50 – tych i 60 – tych ubiegłego wieku sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu, ale szczególnie niebanalnie wygląda w jednym z nich – w kuchni. Jaki jest wystrój wnętrz w stylu retro? Oto kilka wskazówek.

Kolorystyka

Styl retro charakteryzuje się kolorystyką utrzymaną przede wszystkim w pastelach. Zatem główną bazą takiej stylizacji powinny być barwy bieli i beżu, które można uzupełnić odcieniami delikatnej zieleni, jasnego różu, bladej żółci lub błękitu. Zupełnie nie sprawdzą się tu bure brązy, czernie lub szarości, które spowodują, iż pomieszczenie będzie ciemne i ponure. Dobrym pomysłem na przełamanie bladości jest wprowadzenie kilku wyrazistych elementów – na przykład podłogi we wzorze szachownicy.

Meble

Meble w kuchni retro odgrywają niebagatelną rolę, gdyż pozwalają odwzorować dawno minione czasy. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim proste meble drewniane (najlepiej jasne), które są wzbogacone o przeszklone witryny, metalowe uchwyty lub klamki stylizowane na dużo starsze. Dobrym pomysłem jest wyszukanie na targu staroci starodawnego kredensu lub wiekowej lady i zestawienie ich z bardziej nowoczesnym umeblowaniem.

Dodatki

Kuchnia retro wymaga umieszczenia w niej pewnych charakterystycznych dodatków. Tutaj doskonale sprawdzą się tekstylia w groszki lub kratki, stare cukiernice, ozdobne doniczki, metalowe lampy czy przedmioty ozdobione motywami warzyw i owoców. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest zakupienie sprzętów stylizowanych na styl retro – na przykład lodówki o zaokrąglonym kształcie czy kuchenki z ozdobnymi pokrętłami.

 

Aranżacja i wyposażenie kuchni nawiązującej do stylu retro ma swój niepowtarzalny urok. Taka kuchnia pozwala przenieść się w świat dzieciństwa i stworzyć wnętrze bardzo dalekie od masowej produkcji. Dzięki temu powstaje pomieszczenie z duszą.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *